Wybieramy telefon dla dziecka

Każdy ma obecnie smartfona. Jego funkcjonalność wykraczająca poza możliwości, którymi swego czasu szczyciły się renomowane komórki sprawia, że czasami przez głowę rodzica przechodzi jedna zasadnicza myśl – a gdyby tak kupić taki telefon komórkowy dla naszej pociechy? W końcu taka szeroka gama funkcji nie tylko uczyni go idealnym narzędziem do zabawy, lecz także pozwoli nam kontrolować miejsce pobytu dziecka. Pokusa jest duża, zaś nasze intencje bardzo często szlachetne. Niestety, zakup telefonu dla młodej osoby to trudny i nieco kontrowersyjny temat. Żyjemy w dobie ciągłych uzależnień od elektroniki przez osoby dorosłe. Nietrudno sobie wyobrazić, jak łatwo będzie się dziecku zatracić w dobrodziejstwach Internetu i aplikacji. Czy zakup takiego urządzenia dla naszej pociechy jest zatem dobrym wyborem?

Praktyczność czy większy kłopot?

Zacznijmy od zasadniczej kwestii – za korzystanie z telefonu się płaci. Oczywiście dziecko nie kupi sobie smartfona samo, lecz mniejsze wydatki na rozmowy lub pakiet internetowy tudzież aplikacje to coś, co warto mu przedstawić. Wykupując tanie, małe pakiety raz na miesiąc (lub dwa razy w miesiącu, jeżeli faktycznie sytuacja tego wymaga), będziemy w stanie nauczyć naszą pociechę wartości pieniądza i oszczędnego korzystania z telefonu.

 

 

Innym problemem jest bycie w stanie odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie, w jakim wieku nasze dziecko powinno w ogóle korzystać z telefonu. Nie ma ku temu szczególnej, wymyślonej przez pedagogów reguły. Jeżeli nasza pociecha jest już odpowiedzialna i potrafi dbać o swoją własność, zaś my sami czujemy, że może nadszedł już czas zakupu telefonu, na dobrą sprawę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować kupić dziecku jakiś niedrogi model.

Weźmy też pod uwagę, że dzieci nie spędzają czasu na wolnym powietrzu jak dorośli – dziecko będzie chciało się wybiegać, wyszaleć. Dlatego też powinniśmy poszukać smartfona o wytrzymałej obudowie i wzmocnionym ekranie. Dobrze jest też wytłumaczyć dziecku, aby zawsze uważało na to, gdzie trzyma swój telefon komórkowy – prawdopodobieństwo zgubienia urządzenia lub ukradzenia go jest bardzo wysokie.

Smartfon czy zwykły telefon?

Zwykłe telefony mogą nam oferować lepsze opcje ochrony dziecka, poprzez bibliotekę numerów ograniczona do 10 kontaktów. Jest to jednak problem, gdy nasza pociecha ma sporo znajomych, lub też utrzymuje kontakt z licznym kuzynostwem. Smartfony są pod każdym względem lepsze, ale też droższe. Dlatego też najlepiej jest poszukać czegoś pomiędzy i zdecydować się na tańszego smartfona lub telefon z Androidem.

Może Ci się również spodoba