Jak dojść do tego, co naprawdę chcielibyśmy robić w życiu?

Warto zastanowić się nad tym jakie mieliśmy marzenia jako dzieci. Każdy o czymś marzył. Jedni chcieli być policjantami, inni lekarzami, jeszcze innym marzyła się kariera piosenkarza. Warto przypomnieć sobie te marzenia i zastanowić się nad tym, co sprawiało, że dany zawód nas pociągał. Kiedy dorastamy weryfikujemy te dziecięce marzenia i postrzegamy je bardzo często jako mrzonki. Zdarzają się jednak szczęśliwcy, którzy od początku swojego życia marzą o wybranej ścieżce kariery i kiedy dorastają zaczynają ją realizować. Warto zastanowić się nad tym, czy nasz wybór jest związany z tym, że chcemy być tak jak nasi rodzice, którzy podjęli dobre decyzje i wiodą szczęśliwe, spełnione zawodowo życie, czy może nie chcemy skończyć tak jak oni i przez to podejmiemy decyzje, które inaczej pokierują naszym losem. Tak naprawdę to zwykle te dwa sposoby wyboru są najczęstsze. Bardzo rzadko zdarza się, by osoby podejmowały na etapie gimnazjum czy liceum w pełni świadomy wybór, który wyznaczy ich przyszłą drogę życiową. Zwykle jesteśmy jednak popychani do podejmowania życiowych decyzji mając na uwadze to, jak żyją nasi rodzice. Kiedy jesteśmy w gimnazjum czy liceum i mamy pomału zacząć planować naszą dalszą ścieżkę rozwoju, czujemy się przeważnie bardzo zagubieni. Mamy mgliste przeczucia, co chcielibyśmy robić, oczekiwania otoczenia, które chce dla nas jak najlepiej, ale często zapomina o naszych potrzebach, a także marzenia z dzieciństwa, które mogą cały czas być w nas bardzo żywe.

Co można zrobić, żeby sobie pomóc?

Warto przyjrzeć się temu jakie mamy talenty i zainteresowania. To pierwszy krok do tego, żeby zobaczyć, co sprawia nam radość i w czym jesteśmy dobrzy. Taka wiedza może nam się bardzo przydać przy wybieraniu dalszej ścieżki życiowej.

 

 

Warto także dotrzeć do swoich wartości. To jak chcemy żyć zapisane jest właśnie w nich. Wartości to wszystko to, co jest dla nas ważne. By to zrobić musimy zastanowić się nad tym, co nami kieruje podczas podejmowania ważnych decyzji, a także dlaczego pewne rzeczy są dla nas ważne w czasie kiedy inne zupełnie się nie liczą. Tak dojdziemy do naszego systemu przekonań i wartości. Mogą być one pomocne lub wręcz przeciwnie, hamujące nasze wysiłki. Warto mieć świadomość tego, co się z nami dzieje.

Każdy z nas przychodzi na świat w rodzinie, która zajmuje się określonymi rzeczami. Tworzy to w nas pewne skrypty, które potem weryfikujemy. Nie warto iść w ślady swoich rodziców dla samego pójścia w ich ślady. Tak samo jak nie należy robić im na przekór i wybierać specjalnie tak, żeby zrobić staruszkom na złość.

Tym o co apelujemy jest poznanie swoich słabych i mocnych stron, pragnień i tego, co nami kieruje. Dzięki temu podejmiemy świadomy wybór.

Może Ci się również spodoba